Co nowego w hipotekach?

Czasy w których żyjemy, są – delikatnie mówiąc – mocno niepewne. Nie oznacza to jednak, że należy wycofać się z wszystkich decyzji inwestycyjnych. Jeśli faktycznie jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości z uwzględnieniem hipoteki, warto przeczytać poniższy artykuł. Jest w nim sporo informacji na temat aktualnej specyfiki tej formy zobowiązań finansowych.

Popularność hipoteki

Kredyt hipoteczny wciąż pozostaje najpewniejszą, a zarazem najpopularniejszą formą zaciągania zobowiązań na zakup mieszkania lub domu. W październiku ubiegłego roku (2019) z opcji tej próbowało skorzystać nieco ponad 39.12 tysięcy kredytobiorców. W tym roku w analogicznym miesiącu, na tą formę zobowiązania zdecydowało się jedynie 700 osób mniej. Świadczy to o tym, że mimo panującej pandemii, ludzie wciąż są zainteresowani kredytami o tak długim okresie spłaty.

Wkład własny – ile wynosi?

Wielu kredytobiorców hipotecznych podkreśla, że nie wszystkie regulacje dotyczące tej formy zobowiązań finansowych, dotyczą wyłącznie okresu słynnej już pandemii. Wręcz przeciwnie – założenia dotyczące wysokości wkładu własnego, uległy zaostrzeniu tuż przed nią. W praktyce oznaczało to, że kredytobiorca musi posiadać wkład na poziomie 20 procent, gdyż niższy nie jest akceptowany przez bank. Dopiero potem (to jest w ostatnich tygodniach), założenia te ponownie wróciły do poziomu 10 procent, choć oczywiście w takich przypadkach kredytobiorca może z tego tytułu ponieść dodatkowe koszty. Wiele osób zadaje pytanie czy wierzyciel daje korzyści przy kredycie hipotecznym.__

Umowy o dzieło

W ostatnich tygodniach bardzo trudno zaciągnąć kredyt hipoteczny przez osoby, które uzyskują dochody wyłącznie z umów o dzieło. Zdecydowana większość banków poddała się ogólnokrajowym zaleceniom. Tylko niektóre z nich akceptują dochody uzyskane z tytułu tychże umów cywilnoprawnych. Osoby, które same są zainteresowane tym tematem, powinny jak najprędzej skorzystać ze wsparcia profesjonalnego doradcy kredytowego. Nie można zapominać, że polityka banków jest pod tym względem bardzo często aktualizowana.

Na marginesie warto też dodać, że w roku 2020, średnia wartość zobowiązania hipotecznego była rekordowo duża i wyniosła prawie 300 tysięcy złotych. Oznacza to, że wciąż bardzo szybko się zadłużamy, stawiając na kredyty, które są dość ryzykowne w spłacie (chociażby ze względu na zmienną sytuację finansową).

Podsumowanie

Zaciągnięcie hipoteki na zakup lub budowę domu, czy też mieszkania, jest wciąż bardzo popularnym procederem. Inwestorom nie straszne są obecne realia ekonomiczne, gdyż zdecydowana większość z nich, ma zapewnione, alternatywne źródła dochodu.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://bezpieczna-gotowka.com/index.php?trackback/33

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu