Na co bierzemy kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe mają swoją specyfike. W odróżnieniu do pozostałych kredytów bardziej przypominają pożyczki. Ich czas spłaty jest stosunkowo krótki a wymagania w stosunku do kredytobiorcy są niezbyt duże, zazwyczaj wystarczy dowód i jakieś zaświadczenie o dochodach. Wadą takich kredytów jest przeważnie to że są dość wysoko oprocentowane i prowizje są nie najniższe. Ilość rzeczy, na które można wziąć kredyt gotówkowy jest praktycznie nieograniczona ponieważ obejmuje cele konsumpcyjne.

Wydatki konsumpcyjne możemy podzielić na wiele grup a co najmniej na dwie. Na te bez których funkcjonowanie byłoby znacznie utrudnione oraz te, bez których klient mógłby się obejść bez problemu. Pierwsze wydatki zaspokajają podstawowe potrzeby. Załóżmy że komuś kto zarabia niezbyt dużo zepsuła się lodówka w drugiej połowie miesiąca. Jak wiadomo żywność szybko się psuje i szczególnie jeśli jest to lato lodówka jest potrzebna do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Jeśli ktoś ledwo ciągnie od pierwszego do pierwszego to taki wydatek w danym miesiącu może przewyższyć jego możliwości i bierze kredyt gotówkowy na nową lodówkę lub po prostu naprawia starą co zazwyczaj jest tańsze. Lodówka to oczywiście nie jest jedyny cel, zdarzają się także osoby potrafiące zabalować i wydać trochę za dużo pieniędzy na początku miesiąca co często skutkuje tym że brankuje im na podstawowe utrzymanie pod koniec miesiąca. Tutaj też mogą pójść do banku po kredyt gotówkowy ponieważ obejmuje on konsumpcję. Zazwyczaj jeśli ktoś ma problemy ze stosunkowo niedużym wydatkiem to prawdopodobnie będzie miał też problem ze spłatą jakiegokolwiek kredytu. Banki w tym przypadku ponoszą większe ryzyko co tłumaczy ich rekompensowanie ryzyka wysokimi kosztami takiego kredytu.

Do drugiej grupy przeważnie należą osoby niewiele bogatsze ale mogące sobie pozwolić na nieco więcej. Celem z tej grupy są na przykład Wakacje zagraniczne. Taki kredyt gotówkowy wezmą osoby, które nie za bardzo mogą sobie pozwolić na wakacje w danym momencie ale nie chcą czekać więc biorą kredyt a później go spłacają. Mimo pozorów takie osoby mogą wyjść z takiej transakcji z zyskiem ponieważ często takie wycieczki są dużo tańsze kilka miesięcy przed wyjazdem lub przed samym wyjazdem “Last minute” . Wprawdzie kredyt gotówkowy ma limit znacznie niższy niż na przykład kredyt hipoteczny jednak może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy i tutaj można go wziąć także na nowy samochód. Zazwyczaj w tym przypadku lepiej sprawdzają się kredyty samochodowe jednak, kredyty gotówkowe sa w ofercie praktycznie każdego banku oraz znacznie łatwiej je dostać. Wzrost popytu na kredyty gotówkowe możemy zaobserwować przed praktycznie każdymi świętami. W Polsce panuje zwyczaj organizacji jak najlepiej zastawionych stołów świątecznych niezależnie od apetytu uczestników co zazwyczaj kosztuje sporo a często przewyższa bieżące możliwości organizatorów.

Wśród tych wszystkich celów na które bierzemy kredyty gotówkowe zdawałoby się znajduje się wszystko oraz nasuwa się pytanie na co nie bierzemy kredytów gotówkowych. Jest bardzo wiele rzeczy, na które kredyty gotówkowe nie są dobrą opcją. Ogólnie kredytów gotówkowych raczej nie biorą osoby mające do dyspozycji raczej spore środki. Nie jest to na pewno najlepsza opcja na inwestycje ponieważ wysoki koszt kredytu znacznie obniży zysk z każdej inwestycji. Nie weźmiemy także takiego kredytu na dom ponieważ do tego znacznie lepiej się nada kredyt hipoteczny, którego wartość może być znacznie większa. Zapewne nie weźmiemy kredytu nigdy mając do wyboru inny kredyt do wyboru, którego oprocentowanie będzie raczej niższe.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://bezpieczna-gotowka.com/index.php?trackback/29

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu