Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Do deponowania wolnych środków w banku służą przede wszystkim dwa produkty bankowe, czyli lokata i konto oszczędnościowe. Jak wybrać najlepszy dla własnych potrzeb produkt i czym właściwie się różnią?

Co łączy lokatę i konto oszczędnościowe?

Zarówno lokata jak i konto oszczędnościowe to produkty oferowane przez banki w celu oszczędzania. Warto podkreślić, że zyski uzyskane przy pomocy tych produktów są obciążone tzw. podatkiem Belki. Cechą łącząca lokaty i konta oszczędnościowe jest ich cel, czyli deponowanie wolnych środków.

Jakie cechy różnią lokatę od konta oszczędnościowego?

Lokata jest zawierana zwykle na określony w umowie okres czasu, a wolne środki można nią wpłacić zwykle tylko w chwili jej zakładania. Z kolei odsetki są naliczane na koniec okresu wskazanego w umowie. W przypadku zerwania lokaty przed terminem należy liczyć się z całkowitą utratą naliczonych odsetek. Zazwyczaj lokaty terminowe oprocentowane są według stałych stóp procentowych, co pozwala obliczyć zysk z lokaty już w momencie jej założenia. Tymczasem konto oszczędnościowe jest przeznaczone dla osób chcących regularnie oszczędzać poprzez wpłaty na konto. Przy wpłatach na konto oszczędnościowe brak jest wskazanych minimalnych i maksymalnych kwot przeznaczonych do wpłaty na konto. Warto zauważyć, że konto oszczędnościowe jest otwierane na podstawie umowy na czas nieokreślony. Zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość dysponowania zgromadzonymi środkami bez utraty odsetek. Jednakże wypłaty z takiego konta wiążą się z zapłatą prowizji. Często banki oferują promocyjne warunki użytkowania konta oszczędnościowego, gdzie atrakcyjne oprocentowanie może być naliczane przez kilka, pierwszych miesięcy korzystania lub po uzbieraniu na koncie określonej kwoty. Jednakże po upływie określonego czasu odsetki są zwykle naliczane od niższego oprocentowania.

Co wybrać, aby oszczędzać?

Wybór między lokatą a kontem oszczędnościowym zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb klienta jak i jego podejście do oszczędzania. Na pewno obydwa produkty zachęcają do gromadzenia środków, ale w zupełnie odmienny sposób. Zwykle lokaty bankowe są lepiej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. W przypadku wyboru lokaty można liczyć na zysk w wysokości od 2-4%, gdy za pomocą konta oszczędnościowego zysk wyniesie poniżej 1 %. Warto jednak poszukać promocyjnych ofert, które pozwolą osiągnąć realny zysk. Na pewno konto oszczędnościowe jest bardziej elastycznym produktem niż lokata. Pieniądze zgromadzone na koncie można dowolnie wypłacać i wpłacać. Tymczasem w przypadku lokaty wcześniejsze zerwanie lokaty jest równoznaczne z utratą odsetek (w całości lub w znacznej części). Przy wyborze odpowiedniego produktu należy wziąć pod uwagę głównie takie cechy jak:

  • wysokość maksymalnej kwoty, która może zostać zainwestowana oraz wysokość oprocentowania w trakcie trwania całej umowy;
  • kto może skorzystać z oferty banku (np. tylko nowi klienci banku);
  • okres przez jaki obowiązuje korzystne oprocentowanie,
  • istnienie obowiązku skorzystania z innych produktów danego banku.

Lokata bankowa jest dobrym wyborem, gdy klient:

  • może „zamrozić” na pewien czas zgromadzone środki (im dłuższy okres czasu tym wyższe odsetki w skali roku);
  • nie chce wydawać i chce zaoszczędzić na przyszłość (z góry ustalone oprocentowanie, które pozwala określić zysk).

Z kolei konto oszczędnościowe jest dobrym wyborem, gdy:

  • ktoś chce oszczędzać, a nie zna jeszcze konkretnego celu czy daty wydatku;
  • klient nie chce „zamrażać” pieniędzy, tylko korzystać z niego jak ze skarbonki;
  • klient nie chce narażać się na koszty związane z dodatkowymi opłatami za kolejne przelewy.

Głównym kryterium wyboru powinna być decyzja czy gromadzone środki mogą zostać zdeponowane na dłuższy okres czasu, zobacz na www.fast-money.com.pl jak dobrze zainwestować.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://bezpieczna-gotowka.com/index.php?trackback/27

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu