Lokaty i wszystko co się z nimi wiąże

Dobrze wybrana lokata może być całkiem niezłym źródłem zysków, a przy tym będzie to zysk z praktycznie zerowym ryzykiem. Już bowiem sam sposób inwestowania jest mało ryzykowny, a dodatkowo każdy bak należy obowiązkowo do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozyty klientów są chronione gwarancjami właśnie tego funduszu. Ponadto nie trzeba posiadać jakiejś szczegółowej wiedzy na temat inwestowania, ponieważ tym zajmą się już specjaliści z danego banku. Warto natomiast zainteresować się sprawą samych lokat, aby wiedzieć która opcja będzie w konkretnym przypadku najkorzystniejsza. trzeba przyznać, że opcji tych jest dość sporo, gdyż każdy bank oferuje różne opcje lokat, a na rynku działa wiele banków, co daje bardzo dużo możliwości wyboru. Jednak przy takiej ilości ofert można się trochę pogubić i ciężko będzie wyszukać te najlepsze. Dlatego na sam początek warto posłużyć się jakimś rankingiem, czy porównywarką lokat, które są dostępne w internecie, zobacz tu najlepsze lokaty w banku. Ważne, aby zawierały one aktualne dane.

Co trzeba wiedzieć?

Żeby móc dobrze wybrać lokatę, trzeba najpierw wiedzieć czego się od niej oczekuje. Na początek należy sobie zadać pytanie, jaka kwotę chciałoby się ulokować w banku oraz na jak długi okres. Są to pytania bardzo ważne, ponieważ decydują o tym jaki typ lokaty wybrać oraz czy w ogóle można będzie daną lokatę otworzyć. Generalnie do wyboru mamy lokatę długoterminową, albo krótkoterminową. Lokowanie na lokacie długoterminowej może być bardzo opłacalne, ponieważ środki długo są pomnażane, a czasem bank udziela też nieco wyższego oprocentowania przy tego typu lokatach. Nie jest to jednak regułą, gdyż czasem lokaty krótkoterminowe również mogą posiadać atrakcyjne oprocentowanie, zwłaszcza jeśli jest to związane z jakąś ofertą promocyjną. Ponadto czasem jedynym wyjściem będzie założenie właśnie lokaty krótkoterminowej. Będzie to miało miejsce wtedy, kiedy będziemy potrzebowali podjąć środki w stosunkowo krótkim czasie, krótszym niż okres trwania lokaty długoterminowe. Spowodowane jest to tym, że w większości przypadków niemożliwe jest podjęcie środków z lokaty przed jej zakończeniem, bez utraty wypracowanych odsetek. Wtedy, kiedy środki będą potrzebne szybciej, dobrze oprocentowana lokata krótkoterminowa powinna być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zaś chodzi o kwotę, którą chcemy ulokować, to musi być ona równa lub większa od minimalnego wkładu wymaganego do założenia lokaty.

Ważny jak największy zysk

Lokatę zakłada się z myślą o przyszłych zyskach, dlatego też należy zwrócić uwagę na to, aby zyski te były możliwie jak największe. Bezpośrednim wskaźnikiem wysokości zysku, jaki otrzymamy zakładając lokatę jest wysokość jej oprocentowania. Nie jest to jednak jedyna cecha lokat,która decyduje o wysokości zysków. Po pierwsze dużo zależy od tego, w jaki sposób naliczane są zyski, a konkretnie chodzi o kapitalizację odsetek. Kapitalizacja to doliczanie wypracowanych odsetek do kapitału. jeśli kapitalizacja ma miejsce tylko na końcu lokaty, to odsetki obliczane są od wpłaconego na lokatę kapitału. Jeśli zaś kapitalizacja ma miejsce częściej, to w każdym następnym okresie rozliczeniowym odsetki naliczane są coraz większej podstawy (powiększonej o odsetki z okresu poprzedniego) to powoduje, że sumarycznie zyski są większe. Dość duże znaczenie może mieć również to, czy wybierzemy lokatę z oprocentowaniem stałym, czy z oprocentowaniem zmiennym. W pierwszym przypadku oprocentowanie nie będzie podlegało zmianom przez cały czas trwania lokaty, niezależnie od tego, czy będzie się zmieniać wysokość stóp procentowych. Jest to zabezpieczenie przed mniejszymi zyskami przypadku obniżki stóp. Jeśli jednak zdecydujemy się na opcję z oprocentowaniem zmiennym, to owszem będziemy narażeni na mniejsze zyski, ale mamy też szansę zwiększyć je, jeśli NBP zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://bezpieczna-gotowka.com/index.php?trackback/5

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu